| Manufacturer Part Number: | RACD60-2500A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9019 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.5A 15 ~ 24 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD60-2500A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD60-2500A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD60 and LIGHTLINE RACD60-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD60-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 15 ~ 24 V | |
| Current - Output (Max) | 2.5A | |
| Power (Watts) | 60W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OCP, OTP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 86% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 6.85" L x 1.77" W x 1.28" H (174.0mm x 45.0mm x 32.5mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 10 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD60-2500A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD60-2500A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD60-2500A is new and unused, you can buy RACD60-2500A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD60-2500A.
| C2012X7R1V105M125AE | 1µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R1V105M125AE.pdf | |
| C911U620JYSDCAWL35 | 62pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.315" Dia (8.00mm) | C911U620JYSDCAWL35.pdf | |
| 1808AC152ZAT1A | 1500pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808AC152ZAT1A.pdf | |
| TAP684K035CCS | 0.68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial 10 Ohm 0.177" Dia (4.50mm) | TAP684K035CCS.pdf | |
| T95D336K025CABL | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 2917 (7343 Metric) 130 mOhm 0.293" L x 0.170" W (7.44mm x 4.32mm) | T95D336K025CABL.pdf | |
| 8N3DV85KC-0001CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0001CDI.pdf | |
| 8N3SV75LC-0034CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0034CDI.pdf | |
| 461-460 | MNTG PAD NYL | 461-460.pdf | |
| MPR5BWT | LED Panel Indicator Blue Clear 25° 4V 25mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) | MPR5BWT.pdf | |
| VE-B4K-MY | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-B4K-MY.pdf | |
| 9C08052A1R30JGHFT | RES SMD 1.3 OHM 5% 1/8W 0805 | 9C08052A1R30JGHFT.pdf | |
| RN60E6943BRE6 | RES 694K OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60E6943BRE6.pdf |