| Manufacturer Part Number: | RACD60-1200A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9026 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2A 33 ~ 48 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD60-1200A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD60-1200A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD60 and LIGHTLINE RACD60-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD60-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 33 ~ 48 V | |
| Current - Output (Max) | 1.2A | |
| Power (Watts) | 58W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OCP, OTP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 6.85" L x 1.77" W x 1.28" H (174.0mm x 45.0mm x 32.5mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 10 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD60-1200A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD60-1200A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD60-1200A is new and unused, you can buy RACD60-1200A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD60-1200A.
| MAL210126334E3 | 330000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210126334E3.pdf | |
| SA102A100DAR | 10pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | SA102A100DAR.pdf | |
| 18123A333JAT2A | 0.033µF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 18123A333JAT2A.pdf | |
| APGH66-35349-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | APGH66-35349-1.pdf | |
| SN74AHC1G04DCKT | Inverter IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHC1G04DCKT.pdf | |
| CY7C1472BV25-250BZC | IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1472BV25-250BZC.pdf | |
| FPF2101 | IC SWITCH LOAD FULL FUNC SOT23-5 | FPF2101.pdf | |
| ML 869 | LASER NEON 632.8NM 1.5MW | ML 869.pdf | |
| VAOB-3GADE2-C | Green, Red 570nm Green, 640nm Red LED Indication - Discrete 2.2V Green, 1.85V Red Radial - 3 Leads | VAOB-3GADE2-C.pdf | |
| AT0402DRE072K67L | RES SMD 2.67KOHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRE072K67L.pdf | |
| ABC25DRTH-S93 | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | ABC25DRTH-S93.pdf | |
| CN0966B24S61SN-200 | 61 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966B24S61SN-200.pdf | |
| FCE17B25SB2EB | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17B25SB2EB.pdf | |
| 6609209-1 | Jack Modular Connector 6p2c (RJ11) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | 6609209-1.pdf |