| Manufacturer Part Number: | RACD60-1050A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9049 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.05A 40 ~ 57 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD60-1050A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD60-1050A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD60 and LIGHTLINE RACD60-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD60-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 40 ~ 57 V | |
| Current - Output (Max) | 1.05A | |
| Power (Watts) | 60W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OCP, OTP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 6.85" L x 1.77" W x 1.28" H (174.0mm x 45.0mm x 32.5mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 10 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD60-1050A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD60-1050A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD60-1050A is new and unused, you can buy RACD60-1050A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD60-1050A.
| C0402C479K5GAL7867 | 4.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C479K5GAL7867.pdf | |
| AQ11EA220FA1ME | 22pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ11EA220FA1ME.pdf | |
| CDS10FC271JO3F | MICA | CDS10FC271JO3F.pdf | |
| ESM25DRMT | CONN EDGECARD 50POS .156 WW | ESM25DRMT.pdf | |
| LT6604IUFF-15#TRPBF | Differential Amplifier 2 Circuit Differential 34-QFN-EP (4x7) | LT6604IUFF-15#TRPBF.pdf | |
| UCC2813DTR-3G4 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UCC2813DTR-3G4.pdf | |
| H11A5S1(TB)-V | Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | H11A5S1(TB)-V.pdf | |
| PT6883A | REGULATOR 5VOUT 5A 18-36VIN HORZ | PT6883A.pdf | |
| MIKROE-575 | - Interface Board | MIKROE-575.pdf | |
| CS3106A22-2S | ER 3C 3#8 SKT PLUG | CS3106A22-2S.pdf | |
| KJA6T21F35PN | 79 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJA6T21F35PN.pdf | |
| D38999/24MB5SN-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT | D38999/24MB5SN-LC.pdf | |
| 68016-804HLF | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68016-804HLF.pdf | |
| DV10-250M-D | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated | DV10-250M-D.pdf |