| Manufacturer Part Number: | RACD45-1050A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.05A 33 ~ 48 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD45-1050A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD45-1050A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD45-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD45-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 33 ~ 48 V | |
| Current - Output (Max) | 1.05A | |
| Power (Watts) | 45W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OTP, OVP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 87% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 6.85" L x 1.77" W x 1.28" H (174.0mm x 45.0mm x 32.5mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 10 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD45-1050A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD45-1050A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD45-1050A is new and unused, you can buy RACD45-1050A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD45-1050A.
| CDR34BX273BKZSAT | 0.027µF 100V Ceramic Capacitor BX 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CDR34BX273BKZSAT.pdf | |
| 173D157X9015YE3 | 150µF Molded Tantalum Capacitors 15V Axial 0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm) | 173D157X9015YE3.pdf | |
| MXLSMCG13A | TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO215AB | MXLSMCG13A.pdf | |
| VS-VSKE250-12PBF | Diode Standard 1200V (1.2kV) 250A Chassis Mount MAGN-A-PAK® | VS-VSKE250-12PBF.pdf | |
| CB2518T471M | 470µH Unshielded Wirewound Inductor 120mA 10 Ohm Max 1007 (2518 Metric) | CB2518T471M.pdf | |
| 8N3SV75FC-0093CDI8 | VCXO IC 737.28MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0093CDI8.pdf | |
| R5F2134CWKFP#U0 | R8C R8C/3x/34W Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F2134CWKFP#U0.pdf | |
| NUC120VE3AN | ARM® Cortex®-M0 NuMicro™ NUC120 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH | NUC120VE3AN.pdf | |
| JBXSR2G18FSSDSR | 18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | JBXSR2G18FSSDSR.pdf | |
| 443975-9 | AMPLIMITE RCPT ASY POSTD 109 4 | 443975-9.pdf | |
| 1843088 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1843088.pdf | |
| Y16256K19000B23R | RES SMD 6.19K OHM 0.1% 0.3W 1206 | Y16256K19000B23R.pdf | |
| RP104PJ822CS | RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 0804 | RP104PJ822CS.pdf |