| Manufacturer Part Number: | RACD35-500A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 500mA 48 ~ 57 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD35-500A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD35-500A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD35-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD35-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 48 ~ 57 V | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Power (Watts) | 35W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OTP, OVP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 82% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, cULus | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 15 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD35-500A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD35-500A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD35-500A is new and unused, you can buy RACD35-500A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD35-500A.
| SCD205K102D3Z25-F | 2µF Film Capacitor 500V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 2.051" L x 1.500" W (52.10mm x 38.10mm) | SCD205K102D3Z25-F.pdf | |
| 3410.0029.03 | FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC | 3410.0029.03.pdf | |
| 350180-7 | Tip Jack Connector Standard Tip Solder Violet | 350180-7.pdf | |
| EBC25DKSD | CONN EDGECARD 50POS .100" | EBC25DKSD.pdf | |
| EPM7192SQC160-10 | IC CPLD 192MC 10NS 160QFP | EPM7192SQC160-10.pdf | |
| XLF208-256-TQ64-C10 | XCore XLF Microcontroller IC 32-Bit 8-Core 1000MIPS 1MB (1M x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | XLF208-256-TQ64-C10.pdf | |
| LE51HR0128 | BOARD LINE MOD ISLAC VCP OCTAL | LE51HR0128.pdf | |
| EMC20DRAI-S734 | CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB | EMC20DRAI-S734.pdf | |
| MS3114E12-8PW | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | MS3114E12-8PW.pdf | |
| TX40SJ90-1412 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M22x1 15, D | TX40SJ90-1412.pdf | |
| 09643127236 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 09643127236.pdf | |
| 1-794606-2 | CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP | 1-794606-2.pdf | |
| 9T06031A3920BBHFT | RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A3920BBHFT.pdf | |
| TC124-FR-071K24L | RES ARRAY 4 RES 1.24K OHM 0804 | TC124-FR-071K24L.pdf |