| Manufacturer Part Number: | RACD35-1400A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9075 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.4A 12 ~ 24 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD35-1400A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD35-1400A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD35-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD35-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 12 ~ 24 V | |
| Current - Output (Max) | 1.4A | |
| Power (Watts) | 35W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OTP, OVP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 81% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, cULus | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 15 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD35-1400A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD35-1400A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD35-1400A is new and unused, you can buy RACD35-1400A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD35-1400A.
| K471M10X7RH53L2 | 470pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K471M10X7RH53L2.pdf | |
| B32686A7224K | 0.22µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm) | B32686A7224K.pdf | |
| 8N3SV75KC-0084CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0084CDI.pdf | |
| R5F21355DDFP#V0 | R8C R8C/3x/35D Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21355DDFP#V0.pdf | |
| VE-JWD-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-JWD-IX-F1.pdf | |
| MS3106F24-6PX | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106F24-6PX.pdf | |
| 97-3106A28-15S-621 | AB 35C 35#16 SKT PLUG | 97-3106A28-15S-621.pdf | |
| CA3101E12S-3SDN | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3101E12S-3SDN.pdf | |
| BACC45FN20-28S9H | 28 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | BACC45FN20-28S9H.pdf | |
| TV07DZ-11-99PA-LC | TV 7C 7#20 PIN J/N RECP | TV07DZ-11-99PA-LC.pdf | |
| AT1206BRD0724R9L | RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 | AT1206BRD0724R9L.pdf |