| Manufacturer Part Number: | RACD35-1000A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9045 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1A 24 ~ 36 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD35-1000A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD35-1000A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD35-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD35-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 24 ~ 36 V | |
| Current - Output (Max) | 1A | |
| Power (Watts) | 35W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OTP, OVP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 82% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, cULus | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 15 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD35-1000A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD35-1000A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD35-1000A is new and unused, you can buy RACD35-1000A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD35-1000A.
| 293D105X0050B2TE3 | 1µF Molded Tantalum Capacitors 50V 1411 (3528 Metric) 6.7 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | 293D105X0050B2TE3.pdf | |
| SS26SHE3_A/I | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC | SS26SHE3_A/I.pdf | |
| USB5534B-4100JZXTR | USB Hub Controller USB 3.0 USB Interface 64-QFN (9x9) | USB5534B-4100JZXTR.pdf | |
| SDI18-5.9-UDC-P5 | 5.9V 18W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | SDI18-5.9-UDC-P5.pdf | |
| RMCF0805FG1K15 | RES SMD 1.15K OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FG1K15.pdf | |
| RR0510P-4641-D | RES SMD 4.64KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RR0510P-4641-D.pdf | |
| PT07E8-33P | PT 3C 3#20 PIN RECP | PT07E8-33P.pdf | |
| 103681-3 | CONN SHROUD 12POS DAUL LATCHED | 103681-3.pdf | |
| 69167-108 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 69167-108.pdf | |
| SMH100-LPPE-S17-SC-BK | 17 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH100-LPPE-S17-SC-BK.pdf | |
| A10720907 | 9 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A10720907.pdf | |
| 12-610 | Ring Terminal Connector 6, 8, 10 Stud Multi-Stud 14-16 AWG Crimp | 12-610.pdf | |
| 4610X-102-121 | RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SIP | 4610X-102-121.pdf |