| Manufacturer Part Number: | RACD25-500A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9016 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 500mA 36 ~ 48 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD25-500A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD25-500A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD25 Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD25-A | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 36 ~ 48 V | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Power (Watts) | 25W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OTP, OVP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 81% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, cULus | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 15 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD25-500A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD25-500A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD25-500A is new and unused, you can buy RACD25-500A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD25-500A.
| 400QXW150MEFC14.5X50 | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400QXW150MEFC14.5X50.pdf | |
| 380LX151M500K042 | 150µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 926 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX151M500K042.pdf | |
| BFC247086394 | 0.39µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC247086394.pdf | |
| SIT1602BI-72-33S-26.000000E | 26MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3.3V 4.5mA Standby (Power Down) | SIT1602BI-72-33S-26.000000E.pdf | |
| W29GL128CH9C TR | PF 128M-BIT 4KB UNIFORM SECTOR | W29GL128CH9C TR.pdf | |
| MAX8761ETG+ | - Converter, LCD Power Supplies Voltage Regulator IC 1 Output 24-TQFN (4x4) | MAX8761ETG+.pdf | |
| MLBAWT-A1-R250-000WF5 | LED Lighting XLamp® ML-B White, Neutral 4250K 3.3V 80mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLBAWT-A1-R250-000WF5.pdf | |
| VE-233-EV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VE-233-EV-F3.pdf | |
| MPC8379E-RDB | MPC8379E PowerQUICC II™ PRO MPU e300 Embedded Evaluation Board | MPC8379E-RDB.pdf | |
| RBC61DCAD | CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD | RBC61DCAD.pdf | |
| 163A16599X | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 163A16599X.pdf | |
| 803-87-064-10-132101 | 64 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-87-064-10-132101.pdf | |
| AR 08-HZW/TN | CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD | AR 08-HZW/TN.pdf | |
| WHS2-33RJA25 | RES 33 OHM 2W 5% AXIAL | WHS2-33RJA25.pdf |