| Manufacturer Part Number: | RACD25-2100A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.1A 9 ~ 12 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD25-2100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD25-2100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD25 Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD25-A | |
| Part Status | Last Time Buy | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 9 ~ 12 V | |
| Current - Output (Max) | 2.1A | |
| Power (Watts) | 25W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OTP, OVP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 79% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 4.33" L x 2.89" W x 1.30" H (110.0mm x 73.5mm x 33.0mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, cULus | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 15 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD25-2100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD25-2100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD25-2100A is new and unused, you can buy RACD25-2100A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD25-2100A.
| UHV0J152MPD1TD | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J152MPD1TD.pdf | |
| 0402YD473JAT2A | 0.047µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 0402YD473JAT2A.pdf | |
| BFC2370GH332 | 3300pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC2370GH332.pdf | |
| SIT8008BI-22-33E-25.000000E | OSC XO 3.3V 25MHZ | SIT8008BI-22-33E-25.000000E.pdf | |
| ASA1-60.000MHZ-L-T3 | 60MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 10mA Enable/Disable | ASA1-60.000MHZ-L-T3.pdf | |
| MAZ80620ML | Zener Diode 6.2V 150mW ±6% Surface Mount SMini2-F1 | MAZ80620ML.pdf | |
| VI-JW4-IW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-JW4-IW-F4.pdf | |
| RC0402JR-0775RL | RES SMD 75 OHM 5% 1/16W 0402 | RC0402JR-0775RL.pdf | |
| CIR06CF-20-27S-F80-T12-13 | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CIR06CF-20-27S-F80-T12-13.pdf | |
| 1-66106-5 | Pin Contact Tin Crimp 24-26 AWG Stamped | 1-66106-5.pdf | |
| 09662525616 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 09662525616.pdf | |
| 15437 | 24 Position Turret Board 0.250" (6.35mm) Turret, Single End, Double Turret | 15437.pdf | |
| CAY16-682J4LF | RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 | CAY16-682J4LF.pdf |