| Manufacturer Part Number: | RACD150-1050A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9018 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.05A 60 ~ 143 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RACD150-1050A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RACD150-1050A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | LIGHTLINE RACD150 Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RACD150-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC | |
| Voltage - Output | 60 ~ 143 V | |
| Current - Output (Max) | 1.05A | |
| Power (Watts) | 150W | |
| Voltage - Isolation | 3.75kV (3750V) | |
| Dimming | Analog, PWM | |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP | |
| Ratings | IP67 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 55°C | |
| Efficiency | 92% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 8.00" L x 2.68" W x 1.54" H (203.2mm x 68.0mm x 39.0mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 12 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RACD150-1050A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RACD150-1050A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RACD150-1050A is new and unused, you can buy RACD150-1050A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RACD150-1050A.
| DSC1121DI2-025.0000T | 25MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | DSC1121DI2-025.0000T.pdf | |
| BCR 133F B6327 | TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 | BCR 133F B6327.pdf | |
| CY22801KSXC-021 | IC CLOCK GENERATOR | CY22801KSXC-021.pdf | |
| D38999/26FB5HD | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26FB5HD.pdf | |
| 1440041 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw Gold | 1440041.pdf | |
| 2M801-010-02M10-26PA | M801 26C 26#23 PIN RECP THRD | 2M801-010-02M10-26PA.pdf | |
| 104353-5 | 10 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 104353-5.pdf | |
| 861-83-022-40-001101 | 22 Position Socket Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 861-83-022-40-001101.pdf | |
| 1813330000 | 2 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.400" (10.16mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1813330000.pdf | |
| 0395132914 | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395132914.pdf | |
| 3058169 | 2 Position Terminal Block Gray NEMA Open Construction 13.0mm | 3058169.pdf | |
| RCS08058K45FKEA | RES SMD 8.45K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS08058K45FKEA.pdf | |
| CRCW080536K5FKEAHP | RES SMD 36.5K OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW080536K5FKEAHP.pdf |