| Manufacturer Part Number: | RA30NASD202A |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 4W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RA30NASD202A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RA30NASD202A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Potentiometer Line | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions | |
| Series | RA30 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 300° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Wirewound | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) | |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RA30NASD202A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RA30NASD202A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Honeywell Sensing and Productivity Solutions all series components. The condition of RA30NASD202A is new and unused, you can buy RA30NASD202A Honeywell Sensing and Productivity Solutions with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RA30NASD202A.
| UPM0J821MPD1TD | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM0J821MPD1TD.pdf | |
| 173D395X9020VE3 | 3.9µF Molded Tantalum Capacitors 20V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | 173D395X9020VE3.pdf | |
| MKL03Z32VFK4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL03 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | MKL03Z32VFK4.pdf | |
| MCIMX285AVM4B | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX28 1 Core, 32-Bit 454MHz | MCIMX285AVM4B.pdf | |
| LHC1-5770-1208 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB White, Cool Square | LHC1-5770-1208.pdf | |
| PVT312L | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-DIP (0.300", 7.62mm) | PVT312L.pdf | |
| RMCF0603JT7R50 | RES SMD 7.5 OHM 5% 1/10W 0603 | RMCF0603JT7R50.pdf | |
| ERA-8ARW1021V | RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 | ERA-8ARW1021V.pdf | |
| 97-3102A16S-1P-640 | AB 7C 7#16S PIN RECP | 97-3102A16S-1P-640.pdf | |
| 71609-403LF | 6 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle | 71609-403LF.pdf | |
| 0461-4-15-15-11-27-04-0 | Pin Receptacle Connector 0.015" ~ 0.020" (0.38mm ~ 0.51mm) Standard Tail Solder | 0461-4-15-15-11-27-04-0.pdf | |
| RC2512FK-0717K8L | RES SMD 17.8K OHM 1% 1W 2512 | RC2512FK-0717K8L.pdf | |
| RG1608N-620-B-T5 | RES SMD 62 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608N-620-B-T5.pdf | |
| RSMF12FTR240 | RES MO 1/2W 0.24 OHM 1% AXIAL | RSMF12FTR240.pdf |