| Manufacturer Part Number: | R5F51136ADLJ#2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TFLGA (7x7) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | R5F51136ADLJ#2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-R5F51136ADLJ#2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | RX100 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | RX | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, SSI, USB OTG | |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 80 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 8K x 8 | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 17x12b, D/A 2x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TFLGA | |
| Supplier Device Package | 100-TFLGA (7x7) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | R5F51136ADLJ#2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
R5F51136ADLJ#2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of R5F51136ADLJ#2A is new and unused, you can buy R5F51136ADLJ#2A Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for R5F51136ADLJ#2A.
| C1005X7R1V223M050BB | 0.022µF 35V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X7R1V223M050BB.pdf | |
| CC0805KRX7R8BB183 | 0.018µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7R8BB183.pdf | |
| W28-XQ1A-11 | CIR BRKR THRM 11A 250VAC 32VDC | W28-XQ1A-11.pdf | |
| GBM15DTMH | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | GBM15DTMH.pdf | |
| 8-32060-1 | Blue 10 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 8-32060-1.pdf | |
| GDZ33B-HE3-08 | Zener Diode 33V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ33B-HE3-08.pdf | |
| CDRH125NP-221MC | 220µH Shielded Inductor 800mA 400 mOhm Max Nonstandard | CDRH125NP-221MC.pdf | |
| S0603-8N2J2B | 8.2nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 150 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-8N2J2B.pdf | |
| VI-B1H-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-B1H-EW-S.pdf | |
| V110A5C200BF | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | V110A5C200BF.pdf | |
| BML1ASK16N | Silver Connector Cable Clamp 16 | BML1ASK16N.pdf | |
| D38999/24JC98PD-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN | D38999/24JC98PD-LC.pdf | |
| 7235 | JACK SCREW HEX 4-40 | 7235.pdf | |
| 78207-208HLF | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 78207-208HLF.pdf |