| Manufacturer Part Number: | R5F51135ADLJ#2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9030 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TFLGA (7x7) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | R5F51135ADLJ#2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-R5F51135ADLJ#2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Online Catalog | RX100 Series | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | RX100 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | RX | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, SSI, USB OTG | |
| Peripherals | DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 80 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 8K x 8 | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 17x12b, D/A 2x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TFLGA | |
| Supplier Device Package | 100-TFLGA (7x7) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | R5F51135ADLJ#2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
R5F51135ADLJ#2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of R5F51135ADLJ#2A is new and unused, you can buy R5F51135ADLJ#2A Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for R5F51135ADLJ#2A.
| C340C124KDR5TA | 0.12µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) | C340C124KDR5TA.pdf | |
| MAPLAD6.5KP51CA | TVS DIODE 51VWM 82.4VC MINIPLAD | MAPLAD6.5KP51CA.pdf | |
| 533285-4 | CONN RCPT ASSY 120POS 4ROW GOLD | 533285-4.pdf | |
| AT-4.007MAHQ-T | 4.007MHz ±30ppm Crystal 10pF 150 Ohm -40°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount HC49/US | AT-4.007MAHQ-T.pdf | |
| AD9915BCPZ | Direct Digital Synthesis IC 16 b 2.5GHz 32 b Tuning 88-LFCSP-VQ (12x12) | AD9915BCPZ.pdf | |
| IS43R16160F-5BL-TR | IC DDR 256MB 200MHZ 2.5V 60BGA | IS43R16160F-5BL-TR.pdf | |
| VI-24V-CU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VI-24V-CU-B1.pdf | |
| ABM40DTMI-S189 | CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD | ABM40DTMI-S189.pdf | |
| C48-10R10-20P6-102 | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | C48-10R10-20P6-102.pdf | |
| TVP00RK-11-19PB-P15 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RK-11-19PB-P15.pdf | |
| DCM17W5SM | 17 (12 + 5 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DCM17W5SM.pdf | |
| PHP00603E5900BBT1 | RES SMD 590 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E5900BBT1.pdf | |
| RN73C1J40K2BTG | RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 | RN73C1J40K2BTG.pdf |