| Manufacturer Part Number: | R5F51113ADFM#3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9035 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | R5F51113ADFM#3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-R5F51113ADFM#3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Online Catalog | RX100 Series | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | RX100 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | RX | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, SCI, SPI, USB OTG | |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 46 | |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 8K x 8 | |
| RAM Size | 10K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 14x12b, D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 64-LQFP | |
| Supplier Device Package | 64-LFQFP (10x10) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | R5F51113ADFM#3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
R5F51113ADFM#3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of R5F51113ADFM#3A is new and unused, you can buy R5F51113ADFM#3A Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for R5F51113ADFM#3A.
| M39003/01-2739/98 | 39µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 10V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-2739/98.pdf | |
| SMBJ15CA-13 | TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB | SMBJ15CA-13.pdf | |
| GCC43DCAH-S189 | CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD | GCC43DCAH-S189.pdf | |
| 8N4DV85LC-0004CDI | VCXO IC 622.08MHz, 625MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0004CDI.pdf | |
| PIC16LCE625-04E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16LCE625-04E/SO.pdf | |
| S-1200B24-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.4V 150mA SOT-23-5 | S-1200B24-M5T1U.pdf | |
| 5563705304F | LED Panel Indicator Yellow 125V 10.5mA Round with Domed Top Screw Terminal | 5563705304F.pdf | |
| V150C28C150BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V150C28C150BG3.pdf | |
| ERA-2APB3092X | RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2APB3092X.pdf | |
| RSM28DSAN | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | RSM28DSAN.pdf | |
| C48-10R24-43P6-102 | 43 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | C48-10R24-43P6-102.pdf | |
| MS3452L16S-1P | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3452L16S-1P.pdf | |
| PHP00603E1741BST1 | RES SMD 1.74K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E1741BST1.pdf |