| Manufacturer Part Number: | R46KI3100JPM1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Kemet |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 10997 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.1µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | R46KI3100JPM1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-R46KI3100JPM1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors | |
| Online Catalog | R46 Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Kemet | |
| Series | R46 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.1µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage Rating - AC | 275V | |
| Voltage Rating - DC | 560V | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | - | |
| Applications | EMI, RFI Suppression | |
| Features | X2 Safety Rated | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | R46KI3100JPM1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
R46KI3100JPM1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Kemet all series components. The condition of R46KI3100JPM1K is new and unused, you can buy R46KI3100JPM1K Kemet with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for R46KI3100JPM1K.
| SQCB7M180JAJME | 18pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | SQCB7M180JAJME.pdf | |
| MAL219691122E3 | 4F Supercap 2.8V Coin, Stacked Horizontal 5 Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C 0.276" Dia x 0.197" L (7.00mm x 5.00mm) | MAL219691122E3.pdf | |
| F910J157MCC | 150µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2312 (6032 Metric) 250 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | F910J157MCC.pdf | |
| T86C106K016EAAS | 10µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2312 (6032 Metric) 1.8 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T86C106K016EAAS.pdf | |
| AAC06FSLN | 12 Position Edge Adapter Connector Card Slot to Card Slot Free Hanging (In-Line) | AAC06FSLN.pdf | |
| SIT8920AM-13-33E-25.000000D | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT8920AM-13-33E-25.000000D.pdf | |
| CD214B-F3600 | DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AA | CD214B-F3600.pdf | |
| TDK4403002DH | SCR 4000V 5388A Standard Recovery Surface Mount Ceramic SMD | TDK4403002DH.pdf | |
| EP2C35U484I8 | IC FPGA 322 I/O 484UBGA | EP2C35U484I8.pdf | |
| 5682232110F | LED Circuit Board Indicator 4 High Green (x 1), Red (x 2), Blank (x 1) Tinted 2.1V Green, 2V Red 30mA Green, 30mA Red Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5682232110F.pdf | |
| VE-JNR-IY | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-JNR-IY.pdf | |
| RER50F4R02RC02 | RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 20W | RER50F4R02RC02.pdf | |
| 5111374-9 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 5111374-9.pdf | |
| RSF1GB470R | RES MO 1W 470 OHM 2% AXIAL | RSF1GB470R.pdf |