| Manufacturer Part Number: | PZU6.8B3A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 320mW ±2% Surface Mount SOD-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZU6.8B3A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZU6.8B3A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 320mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 | |
| Supplier Device Package | SOD-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZU6.8B3A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZU6.8B3A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZU6.8B3A,115 is new and unused, you can buy PZU6.8B3A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZU6.8B3A,115.
| GRM1555C1HR68CA01D | 0.68pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1HR68CA01D.pdf | |
| BFC237944914 | 0.91µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | BFC237944914.pdf | |
| 10104999-B0E-40DLF | XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK | 10104999-B0E-40DLF.pdf | |
| RR2L6STE25 | DIODE GEN PURP 600V 2A PMDS | RR2L6STE25.pdf | |
| 71M6543HT-IGT/F | IC ENERGY METER 100-LQFP | 71M6543HT-IGT/F.pdf | |
| VE-JTM-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W | VE-JTM-IY-F3.pdf | |
| CTVP00RW-23-151SA-S15AD | 151 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTVP00RW-23-151SA-S15AD.pdf | |
| 350-10-111-00-013101 | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 350-10-111-00-013101.pdf | |
| 86832-114HLF | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 86832-114HLF.pdf | |
| CP0010120R0JE663 | RES 120 OHM 10W 5% AXIAL | CP0010120R0JE663.pdf |