| Manufacturer Part Number: | PZU6.8B1A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 6.8V 320mW ±2% Surface Mount SOD-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZU6.8B1A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZU6.8B1A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 320mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 3.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 | |
| Supplier Device Package | SOD-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZU6.8B1A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZU6.8B1A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZU6.8B1A,115 is new and unused, you can buy PZU6.8B1A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZU6.8B1A,115.
| GRM0335C1H1R8CD01J | 1.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H1R8CD01J.pdf | |
| HSM11DRYI-S13 | CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND | HSM11DRYI-S13.pdf | |
| RCM36DRAN | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | RCM36DRAN.pdf | |
| HC-49/U-S25000000BBEB | 25MHz ±50ppm Crystal 12pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Through Hole HC49/US | HC-49/U-S25000000BBEB.pdf | |
| 2N5460_D74Z | JFET P-Channel 40V 1mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 | 2N5460_D74Z.pdf | |
| SN74LV20APW | NAND Gate IC 2 Channel 14-TSSOP | SN74LV20APW.pdf | |
| SST39VF1602C-70-4I-B3KE | IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF1602C-70-4I-B3KE.pdf | |
| RT8802AGQV | - Controller, Intel VRD10, VRD11, AMD CPU Voltage Regulator IC 5 Output 40-VQFN (6x6) | RT8802AGQV.pdf | |
| VI-271-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-271-EY-F4.pdf | |
| DRP-24V120W2BN | AC/DC CONVERTER 24V 120W | DRP-24V120W2BN.pdf | |
| FMC50DRYH-S93 | CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD | FMC50DRYH-S93.pdf | |
| 961132-5804-AR | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 961132-5804-AR.pdf | |
| T38057-16-0 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38057-16-0.pdf | |
| CRCW2010910RFKTF | RES SMD 910 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010910RFKTF.pdf |