| Manufacturer Part Number: | PZU5.1B3A,115 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.1V 320mW ±2% Surface Mount SOD-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PZU5.1B3A,115 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PZU5.1B3A,115 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Carrier Tape Design Chg 03/May/2016 | |
| Online Catalog | PZUxBA Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.1V | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power - Max | 320mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 1.5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 100mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 | |
| Supplier Device Package | SOD-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PZU5.1B3A,115 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PZU5.1B3A,115 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PZU5.1B3A,115 is new and unused, you can buy PZU5.1B3A,115 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PZU5.1B3A,115.
| ECE-A1VN471U | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VN471U.pdf | |
| ASEMPC-125.000MHZ-Z-T | 125MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | ASEMPC-125.000MHZ-Z-T.pdf | |
| FK4000038 | 40MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 7mA Enable/Disable | FK4000038.pdf | |
| CPPT7-HZ7PT | 1MHz ~ 133MHz TTL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 5V 45mA Enable/Disable | CPPT7-HZ7PT.pdf | |
| 186NQ200-1 | Diode Schottky 200V 180A Chassis Mount PRM1-1 (Half Pak Module) | 186NQ200-1.pdf | |
| 1008-182H | 1.8µH Unshielded Inductor 457mA 720 mOhm Max 2-SMD | 1008-182H.pdf | |
| IDTSTAC9205X5NBEB2X | Audio, HD Interface 24 b 48-VFQFPN (7x7) | IDTSTAC9205X5NBEB2X.pdf | |
| MLEAWT-U1-0000-0000A7 | LED Lighting XLamp® ML-E White, Warm 3400K (3063K ~ 3750K) 3.2V 150mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLEAWT-U1-0000-0000A7.pdf | |
| AHN22148N | AHN NEW 2 FORM C | AHN22148N.pdf | |
| KTR10EZPJ153 | RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 | KTR10EZPJ153.pdf | |
| TVS01RF-23-35P | 100 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS01RF-23-35P.pdf | |
| CTVP00RQF-25-17P | 42 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVP00RQF-25-17P.pdf | |
| 50720-2 | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular 8 AWG Crimp | 50720-2.pdf | |
| RG2012N-1213-C-T5 | RES SMD 121K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012N-1213-C-T5.pdf |