| Manufacturer Part Number: | PM20S-4R7K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Shielded Molded Inductor 220mA 1.25 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20S-4R7K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20S-4R7K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20S | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 220mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.25 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 52MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20S-4R7K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20S-4R7K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20S-4R7K is new and unused, you can buy PM20S-4R7K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20S-4R7K.
| 861021485024 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial 2000 Hrs @ 105°C | 861021485024.pdf | |
| BFC2373EL395MI | 3.9µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | BFC2373EL395MI.pdf | |
| PRQV16.00CR5010Y00L | 16MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 10pF ±0.5% -40°C ~ 125°C Surface Mount | PRQV16.00CR5010Y00L.pdf | |
| CS5165AGDWR16G | - Controller, Intel Pentium® II Voltage Regulator IC 2 Output 16-SOIC | CS5165AGDWR16G.pdf | |
| ACC61DTAN-S189 | CONN EDGECARD 122POS .100" | ACC61DTAN-S189.pdf | |
| JBXFD2G08MSSDSMR | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | JBXFD2G08MSSDSMR.pdf | |
| 350-10-102-00-001101 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 350-10-102-00-001101.pdf | |
| 64991-G32-4 | 64 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 64991-G32-4.pdf | |
| 562102090 | 9 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws | 562102090.pdf | |
| HW12708300J0G | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW12708300J0G.pdf | |
| RNF14FTC110K | RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTC110K.pdf | |
| RNF12FTD7K50 | RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL | RNF12FTD7K50.pdf |