| Manufacturer Part Number: | PM20S-3R9K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9µH Shielded Molded Inductor 250mA 1.2 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20S-3R9K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20S-3R9K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20S | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 250mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 58MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20S-3R9K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20S-3R9K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20S-3R9K is new and unused, you can buy PM20S-3R9K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20S-3R9K.
| GRM155R71H152KA01D | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71H152KA01D.pdf | |
| MMP6P47K-F | 0.47µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Axial 0.689" W, 0.472" T x 1.378" L (17.50mm, 12.00mm x 35.00mm) | MMP6P47K-F.pdf | |
| RYM12DRSD-S664 | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | RYM12DRSD-S664.pdf | |
| RSC18DRTI-S93 | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | RSC18DRTI-S93.pdf | |
| SIT1602BI-12-33E-25.00000E | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 3.3V 4.5mA Enable/Disable | SIT1602BI-12-33E-25.00000E.pdf | |
| SIT2024AA-S2-XXE-25.000000E | OSC XO 25MHZ OE | SIT2024AA-S2-XXE-25.000000E.pdf | |
| VS-1EFU06-M3/I | DIODE ULT FAST 1A 600V DO219AB | VS-1EFU06-M3/I.pdf | |
| TLZ9V1-GS18 | Zener Diode 9.1V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ9V1-GS18.pdf | |
| VI-B4Y-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-B4Y-CW-F2.pdf | |
| MS3475W14-4S | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | MS3475W14-4S.pdf | |
| CA3101E22-12SB01 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3101E22-12SB01.pdf | |
| SF7381-2PG-3ES | 2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | SF7381-2PG-3ES.pdf | |
| 80-214622-22S | Circular Connector | 80-214622-22S.pdf | |
| CRCW080556K0JNTC | RES SMD 56K OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW080556K0JNTC.pdf |