| Manufacturer Part Number: | PM20S-1R5K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5µH Shielded Molded Inductor 370mA 750 mOhm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20S-1R5K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20S-1R5K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20S | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 370mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 750 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 90MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20S-1R5K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20S-1R5K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20S-1R5K is new and unused, you can buy PM20S-1R5K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20S-1R5K.
| RNU1V151MDN1PH | 150µF 35V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | RNU1V151MDN1PH.pdf | |
| HM1S43TRR460H6PLF | METRAL RCT | HM1S43TRR460H6PLF.pdf | |
| ECC15DTAI | CONN EDGECARD 30POS .100" | ECC15DTAI.pdf | |
| STX13003 | TRANS NPN 400V 1A TO-92 | STX13003.pdf | |
| S-1133B17-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 300mA SOT-89-5 | S-1133B17-U5T1U.pdf | |
| VE-B6P-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-B6P-IX-B1.pdf | |
| VI-J02-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VI-J02-MY-F3.pdf | |
| C48-06R14-7S10-102 | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | C48-06R14-7S10-102.pdf | |
| CA3106E36-7SXB | 47 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3106E36-7SXB.pdf | |
| PT06SE-22-7S(424)LC | 7 (Coax) Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | PT06SE-22-7S(424)LC.pdf | |
| 163X10019X | Plug for Male Contacts Housing D-Sub Connector 9 Position | 163X10019X.pdf | |
| 3-644329-2 | 2 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 18 AWG | 3-644329-2.pdf | |
| 0395225008 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395225008.pdf | |
| PWR163S-25-50R0JE | RES SMD 50 OHM 5% 25W DPAK | PWR163S-25-50R0JE.pdf |