| Manufacturer Part Number: | PM20S-1R0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1µH Shielded Molded Inductor 400mA 600 mOhm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20S-1R0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20S-1R0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20S | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 400mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 600 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 120MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20S-1R0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20S-1R0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20S-1R0K is new and unused, you can buy PM20S-1R0K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20S-1R0K.
| R21-62F-15.0A-40332-2 | CIR BRKR MAG-HYDR 15A ROCKER | R21-62F-15.0A-40332-2.pdf | |
| 0287001.L | FUSE AUTO 1A 32VDC BLADE | 0287001.L.pdf | |
| A42MX36-3PQG208 | IC FPGA 176 I/O 208QFP | A42MX36-3PQG208.pdf | |
| AD822BR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD822BR.pdf | |
| VN5E050AJ-E | IC SW M0-5 SGL 27A ANLG PWRSSO12 | VN5E050AJ-E.pdf | |
| VI-2W3-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-2W3-MX-F3.pdf | |
| ERA-3AEB2262V | RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 | ERA-3AEB2262V.pdf | |
| JTP02RE-12-35P | JT 22C 22#22D PIN WALL RECP | JTP02RE-12-35P.pdf | |
| DTS20W13-8BN | 8 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20W13-8BN.pdf | |
| 0432238192 | Jack Modular Connector 8p4c 90° Angle (Right) Unshielded Cat4 | 0432238192.pdf | |
| ARJ11C-MASAD-A-A-2MU2 | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100/1000 Base-T, AutoMDIX | ARJ11C-MASAD-A-A-2MU2.pdf | |
| PS00/A1020/6300 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | PS00/A1020/6300.pdf | |
| M22-2031746 | 17 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | M22-2031746.pdf | |
| 1119700000 | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Beige 10-26 AWG | 1119700000.pdf |