| Manufacturer Part Number: | PM20-6R8K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Unshielded Molded Inductor 180mA 2 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20-6R8K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20-6R8K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 43MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20-6R8K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20-6R8K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20-6R8K is new and unused, you can buy PM20-6R8K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20-6R8K.
| ELXY350ELL121MJC5S | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXY350ELL121MJC5S.pdf | |
| RPER71H221K2M1A03A | 220pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RPER71H221K2M1A03A.pdf | |
| F17725152030 | 1.5µF Film Capacitor 310V 630V Polyester, Metallized Radial | F17725152030.pdf | |
| FL2400067 | 24MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | FL2400067.pdf | |
| 501KBG-ADAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 8.9mA Enable/Disable | 501KBG-ADAF.pdf | |
| NZX16A,133 | Zener Diode 16V 500mW ±2% Through Hole ALF2 | NZX16A,133.pdf | |
| VI-B4M-CU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VI-B4M-CU-F4.pdf | |
| KJB6T17F35HB | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T17F35HB.pdf | |
| 4-647047-1 | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 4-647047-1.pdf | |
| 929715-11-35-EU | 70 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929715-11-35-EU.pdf | |
| 0386007326 | 26 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0386007326.pdf | |
| 1769502 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 45° Through Hole | 1769502.pdf |