| Manufacturer Part Number: | PM20-390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39µH Unshielded Molded Inductor 65mA 6.4 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20-390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20-390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 39µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 65mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 6.4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 16MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20-390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20-390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20-390K is new and unused, you can buy PM20-390K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20-390K.
| GRM1556T1H7R0DD01D | 7pF 50V Ceramic Capacitor T2H 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1556T1H7R0DD01D.pdf | |
| GRM1557U1H8R0DZ01D | 8pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1557U1H8R0DZ01D.pdf | |
| 88916-107 | 6 (Power) Position Connector Natural Board Edge, Through Hole, Right Angle Rack and Panel | 88916-107.pdf | |
| RBM28DSXI | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | RBM28DSXI.pdf | |
| ECC50DREF-S734 | CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET | ECC50DREF-S734.pdf | |
| VSP3210Y/2K | IC CCD SIGNAL PROC/SCAN 48-LQFP | VSP3210Y/2K.pdf | |
| MC74LVX50DR2 | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | MC74LVX50DR2.pdf | |
| MIC2564A-1YTS | IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-SSOP | MIC2564A-1YTS.pdf | |
| VI-J6W-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W | VI-J6W-MX-F3.pdf | |
| MI-27W-MX-F4 | CONVERT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 75W | MI-27W-MX-F4.pdf | |
| BACC63BP20C16P9 | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BP20C16P9.pdf | |
| 97-3100A24-6SZ | AB 8C 8#12 SKT RECP | 97-3100A24-6SZ.pdf | |
| 5-1877847-6 | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | 5-1877847-6.pdf | |
| 3342-2 (BULK) | JACK SCREW KIT .62" LENGTH | 3342-2 (BULK).pdf |