| Manufacturer Part Number: | PM20-270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Molded Inductor 80mA 5 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20-270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20-270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 80mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 20MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20-270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20-270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20-270K is new and unused, you can buy PM20-270K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20-270K.
| B41044A8227M | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A8227M.pdf | |
| 5KP7.0C | TVS DIODE 7VWM 12.6VC AXIAL | 5KP7.0C.pdf | |
| PIC18F25K20T-I/SS | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SSOP | PIC18F25K20T-I/SS.pdf | |
| W25Q32JVSSIQ | IC FLASH 32MBIT 4KB 8SOP | W25Q32JVSSIQ.pdf | |
| W25Q40BWZPIG TR | IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8WSON | W25Q40BWZPIG TR.pdf | |
| LT1424IN8-9#PBF | Flyback Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable Fixed 9V 1 Output 200mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LT1424IN8-9#PBF.pdf | |
| BD18HC0MEFJ-ME2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 8-HTSOP-J | BD18HC0MEFJ-ME2.pdf | |
| RSD-2424 | CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT | RSD-2424.pdf | |
| MP6-2Q-4NN-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-2Q-4NN-00.pdf | |
| RMCF1206JT3M60 | RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206 | RMCF1206JT3M60.pdf | |
| 97-3107B24-7SW-417 | AB 16C 14#16, 2#12 SKT PLUG | 97-3107B24-7SW-417.pdf | |
| 10014760-101 | 200 Position Connector Array, Female Sockets Surface Mount Gold | 10014760-101.pdf | |
| 1757255 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1757255.pdf | |
| HE02403000J0G | 2 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.098" (2.50mm) Through Hole | HE02403000J0G.pdf | |
| ERX-2SJR47 | RES 0.47 OHM 2W 5% AXIAL | ERX-2SJR47.pdf |