| Manufacturer Part Number: | PM20-221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Molded Inductor 50mA 21 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20-221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20-221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 50mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 21 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20-221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20-221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20-221K is new and unused, you can buy PM20-221K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20-221K.
| UKW1H471MHD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H471MHD.pdf | |
| MAX543ACPA+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-PDIP | MAX543ACPA+.pdf | |
| 3590S-4-502L | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug | 3590S-4-502L.pdf | |
| VI-J42-EW | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-J42-EW.pdf | |
| VI-B1R-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VI-B1R-IY-F2.pdf | |
| VE-220-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-220-MX-B1.pdf | |
| LQS40A48-5V0REKJ | DC/DC CONVERTER 5V 200W | LQS40A48-5V0REKJ.pdf | |
| RC0603DR-076K81L | RES SMD 6.81KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RC0603DR-076K81L.pdf | |
| 0901310144 | 48 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0901310144.pdf | |
| MDF7-24D-2.54DSA | 24 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | MDF7-24D-2.54DSA.pdf | |
| AA2512JK-07390RL | RES SMD 390 OHM 5% 1W 2512 | AA2512JK-07390RL.pdf | |
| RG2012V-912-W-T5 | RES SMD 9.1K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012V-912-W-T5.pdf | |
| RG1608P-4750-B-T1 | RES SMD 475 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608P-4750-B-T1.pdf |