| Manufacturer Part Number: | PM20-220K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 22µH Unshielded Molded Inductor 110mA 4 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20-220K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20-220K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 22µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 110mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 25MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20-220K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20-220K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20-220K is new and unused, you can buy PM20-220K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20-220K.
| UFW1C332MHD1TO | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1C332MHD1TO.pdf | |
| 12101U5R6BAT2A | 5.6pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm) | 12101U5R6BAT2A.pdf | |
| VJ0805D561FLAAR | 560pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D561FLAAR.pdf | |
| CDS19FD471JO3 | MICA | CDS19FD471JO3.pdf | |
| SIT3807AC-D-33NE | 1.544MHz ~ 49.152MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 33mA | SIT3807AC-D-33NE.pdf | |
| SIHH11N60EF-T1-GE3 | MOSFET N-CH 600V 11A POWERPAK8X8 | SIHH11N60EF-T1-GE3.pdf | |
| H-302C-1-180 | LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK | H-302C-1-180.pdf | |
| VE-B1X-CV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W | VE-B1X-CV-F3.pdf | |
| VE-2WB-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W | VE-2WB-MY-B1.pdf | |
| LCM600U-4 | AC/DC CONVERTER 36V 5V 600W | LCM600U-4.pdf | |
| ACB45DHAS | CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP | ACB45DHAS.pdf | |
| 5406216-1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat4 | 5406216-1.pdf | |
| 929842-01-06-RB | 12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929842-01-06-RB.pdf | |
| 0190030108 | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated | 0190030108.pdf |