| Manufacturer Part Number: | PM20-120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Molded Inductor 140mA 2.8 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20-120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20-120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 140mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 33MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20-120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20-120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20-120K is new and unused, you can buy PM20-120K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20-120K.
| VJ1812A331JBAAT4X | 330pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812A331JBAAT4X.pdf | |
| 930C4P47K-F | 0.47µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.543" Dia x 1.000" L (13.80mm x 25.40mm) | 930C4P47K-F.pdf | |
| 3AG 8 | FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG | 3AG 8.pdf | |
| EBM06DCMH | CONN EDGECARD 12POS .156 WW | EBM06DCMH.pdf | |
| RBM10DRMI-S288 | CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND | RBM10DRMI-S288.pdf | |
| RYM18DTBT | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | RYM18DTBT.pdf | |
| IXFI7N80P | MOSFET N-CH 800V 7A TO-263 | IXFI7N80P.pdf | |
| PIC16F777T-I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F777T-I/PT.pdf | |
| VE-J0M-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-J0M-EX-F2.pdf | |
| V48B2M100BF | CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W | V48B2M100BF.pdf | |
| VE-24K-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-24K-MW-F1.pdf | |
| LM20134EVAL | LM20134 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | LM20134EVAL.pdf | |
| 8-1971875-3 | 3X3 CAP HOUSING PANEL MOUNT KEY | 8-1971875-3.pdf | |
| 180905 | 1 Position Housing Connector Female, Receptacle Natural 0.250" (6.35mm) | 180905.pdf | |
| RR1220P-822-B-T5 | RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 | RR1220P-822-B-T5.pdf |