| Manufacturer Part Number: | PM1812-R10K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100nH Unshielded Inductor 800mA 180 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM1812-R10K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM1812-R10K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Magnetic Product Overview | |
| RoHS Information | PM1812 Material Declaration | |
| 3D Model | PM1812.stp | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 800mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 180 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 25.2MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 300MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 25.2MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM1812-R10K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM1812-R10K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM1812-R10K is new and unused, you can buy PM1812-R10K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM1812-R10K.
| MKT1820315104 | 0.015µF Film Capacitor 220V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm) | MKT1820315104.pdf | |
| SD24-01FTG | TVS DIODE 24VWM 42VC SOD323 | SD24-01FTG.pdf | |
| MT28F800B5WP-8 B | IC FLASH 8MBIT 80NS 48TSOP | MT28F800B5WP-8 B.pdf | |
| XC17S20VO8I | IC PROM SER 200K 8-SOIC | XC17S20VO8I.pdf | |
| LM385PW-2-5 | Shunt Voltage Reference IC ±3% 20mA 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | LM385PW-2-5.pdf | |
| CTV06RF-11-19PA | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RF-11-19PA.pdf | |
| 1852720000 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins IDC Tin | 1852720000.pdf | |
| JBXFH0G07MSSDPR | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | JBXFH0G07MSSDPR.pdf | |
| CTV06RQF-23-6PD-LC | TV 6C 6#8(QUAD) PIN RECP | CTV06RQF-23-6PD-LC.pdf | |
| 242125 | Adapter Coaxial Connector SMA Jack, Female Socket To N Jack, Female Socket 50 Ohm | 242125.pdf | |
| 98426-G10-17-188LF | 34 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold, GXT™ Through Hole | 98426-G10-17-188LF.pdf | |
| CWR-220-10-0003 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin-Lead | CWR-220-10-0003.pdf | |
| RG1005N-2670-P-T1 | RES SMD 267 OHM 0.02% 1/16W 0402 | RG1005N-2670-P-T1.pdf | |
| PAC300002209FAC000 | RES 22 OHM 3W 1% AXIAL | PAC300002209FAC000.pdf |