| Manufacturer Part Number: | PM105-820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 1A 250 mOhm Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM105-820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM105-820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM105 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 250 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 8MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM105-820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM105-820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM105-820K is new and unused, you can buy PM105-820K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM105-820K.
| 875105345011 | 150µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | 875105345011.pdf | |
| SIT8008BC-13-18E-52.000000E | OSC XO 1.8V 52MHZ OE | SIT8008BC-13-18E-52.000000E.pdf | |
| STB32NM50N | MOSFET N CH 500V 22A D2PAK | STB32NM50N.pdf | |
| ICS94211AFLFT | IC FREQ GENERATOR PROGR 48-SSOP | ICS94211AFLFT.pdf | |
| MSP430FR5949IDAR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 38-TSSOP | MSP430FR5949IDAR.pdf | |
| MC68340FE25E | CPU32 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 32-Bit 25MHz 144-CQFP (26.77x26.77) | MC68340FE25E.pdf | |
| 2972738 | I/O Module Rack 8 Channel | 2972738.pdf | |
| FMC13DREN | CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET | FMC13DREN.pdf | |
| KJB0T23W21PCL | 21 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T23W21PCL.pdf | |
| NRPN062MAMS-RC | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | NRPN062MAMS-RC.pdf | |
| 3010-26-003-11-99 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 3010-26-003-11-99.pdf | |
| 22-15-2156 | 15 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 22-15-2156.pdf | |
| 293192-1 | SSL Connector 3 Position Receptacle Housing for Pin Contact Cable/Wire to Cable/Wire Screw | 293192-1.pdf | |
| 1841200 | TERM BLOCK | 1841200.pdf | |
| M55342E12B43B2RWS | RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342E12B43B2RWS.pdf |