| Manufacturer Part Number: | PM105-560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Wirewound Inductor 1.17A 190 mOhm Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM105-560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM105-560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM105 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.17A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 190 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 10MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM105-560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM105-560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM105-560K is new and unused, you can buy PM105-560K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM105-560K.
| LT4363HMS-1#TRPBF | IC SURGE STOPPER HV 12-MSOP | LT4363HMS-1#TRPBF.pdf | |
| GSM11DRYF | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | GSM11DRYF.pdf | |
| MCP47FEB22A3-E/ST | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FEB22A3-E/ST.pdf | |
| MC908GR32ACFUE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | MC908GR32ACFUE.pdf | |
| DG419LAK/883 | 1 Circuit IC Switch 2:1 20 Ohm 8-CERDIP | DG419LAK/883.pdf | |
| MC74HC368ADTG | Buffer, Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-TSSOP | MC74HC368ADTG.pdf | |
| MP2104DJ-1.5-LF-P | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | MP2104DJ-1.5-LF-P.pdf | |
| HD28-4-AG | AC/DC CONVERTER 28V 112W | HD28-4-AG.pdf | |
| LPS115-B | AC/DC CONVERTER 24V 80W | LPS115-B.pdf | |
| DCMAM62SNM-F225 | DSUB 62 F CRIMP HD G50 NM SS | DCMAM62SNM-F225.pdf | |
| PHP00603E2671BST1 | RES SMD 2.67K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E2671BST1.pdf | |
| 9T06031A7151DBHFT | RES SMD 7.15KOHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A7151DBHFT.pdf |