| Manufacturer Part Number: | PM105-391K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390µH Unshielded Wirewound Inductor 480mA 1.3 Ohm Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM105-391K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM105-391K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM105 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 390µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 480mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 Ohm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM105-391K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM105-391K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM105-391K is new and unused, you can buy PM105-391K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM105-391K.
| B37937K9102J60 | 1000pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | B37937K9102J60.pdf | |
| RSC13DRTI-S93 | CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD | RSC13DRTI-S93.pdf | |
| CLF12555T-470M | 47µH Shielded Wirewound Inductor 1.8A 120 mOhm Max Nonstandard | CLF12555T-470M.pdf | |
| 8N4SV75LC-0181CDI | VCXO IC 66MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0181CDI.pdf | |
| A54SX32-PQG208M | IC FPGA 174 I/O 208QFP | A54SX32-PQG208M.pdf | |
| CNX_310_220_X_4_1_18 | 0.50W CABLE ASSY | CNX_310_220_X_4_1_18.pdf | |
| LFR-215G230VAC | LED T3 1/4 525NM GREEN 230V BA9S | LFR-215G230VAC.pdf | |
| VE-B4D-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-B4D-EW-F2.pdf | |
| VE-2ND-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-2ND-EW-S.pdf | |
| RC0402DR-071K82L | RES SMD 1.82KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RC0402DR-071K82L.pdf | |
| AMC36DRTS-S93 | CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD | AMC36DRTS-S93.pdf | |
| CTVS06RF-25-24SC-LC | CTV 24C 12#16 12#12 SKT PLUG | CTVS06RF-25-24SC-LC.pdf | |
| D38999/26JH21BA | CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT | D38999/26JH21BA.pdf | |
| Y4942V0128BB0L | RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL | Y4942V0128BB0L.pdf |