| Manufacturer Part Number: | PM105-221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Wirewound Inductor 660mA 730 mOhm Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM105-221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM105-221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM105 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 660mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 730 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM105-221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM105-221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM105-221K is new and unused, you can buy PM105-221K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM105-221K.
| B43305G2567M87 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2567M87.pdf | |
| SR215C473KAATR1 | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR215C473KAATR1.pdf | |
| 3404.0020.24 | FUSE BRD MNT 8A 125VAC/VDC 2SMD | 3404.0020.24.pdf | |
| RCM08DTAT | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | RCM08DTAT.pdf | |
| TA-24.000MBD-T | 24MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | TA-24.000MBD-T.pdf | |
| 501CBF-ADAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 6.5mA Enable/Disable | 501CBF-ADAG.pdf | |
| IXFL60N60 | MOSFET N-CH 600V 60A ISOPLUS264 | IXFL60N60.pdf | |
| 25LC160C-I/SN | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8SOIC | 25LC160C-I/SN.pdf | |
| 71321SA20J | IC SRAM 16KBIT 20NS 52PLCC | 71321SA20J.pdf | |
| ABC50DRAN | CONN EDGECARD 100PS .100 R/A DIP | ABC50DRAN.pdf | |
| 10-214614-2I | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | 10-214614-2I.pdf | |
| 0190730437 | Ring Terminal Connector 8 Stud Circular 10-12 AWG Crimp | 0190730437.pdf |