| Manufacturer Part Number: | PM1008-R15K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150nH Unshielded Wirewound Inductor 580mA 700 mOhm 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM1008-R15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM1008-R15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 150nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 580mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 700 mOhm | |
| Q @ Freq | 45 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 850MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM1008-R15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM1008-R15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM1008-R15K is new and unused, you can buy PM1008-R15K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM1008-R15K.
| T551B107M050AH | 100µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 50V Axial, Can 130 mOhm 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm) | T551B107M050AH.pdf | |
| 224NHG02B | FUSE SQUARE 224A 500VAC/250VDC | 224NHG02B.pdf | |
| BZW50-33B | TVS DIODE 33VWM 76VC R6 | BZW50-33B.pdf | |
| ESM06DRXH | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | ESM06DRXH.pdf | |
| LGJ12575TS-6R8N5R9-H | 6.8µH Shielded Wirewound Inductor 5.9A 13.1 mOhm Nonstandard | LGJ12575TS-6R8N5R9-H.pdf | |
| S-13R1D17-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA SNT-4A | S-13R1D17-I4T1U3.pdf | |
| SM0805RC | Red 645nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric) | SM0805RC.pdf | |
| VE-J0Y-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VE-J0Y-MX-F3.pdf | |
| 71-533722-06S | PT07C10-6S W/ PC CONTACTS | 71-533722-06S.pdf | |
| BACC45FT22A55S6 | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FT22A55S6.pdf | |
| AIT6E14S-6S0 | ER 6C 6#16S SKT PLUG | AIT6E14S-6S0.pdf | |
| RT0805CRE0718KL | RES SMD 18K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRE0718KL.pdf | |
| TNPW08052K40BETA | RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW08052K40BETA.pdf | |
| RN50C16R5FRSL | RES 16.5 OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C16R5FRSL.pdf |