| Manufacturer Part Number: | PM1008-4R7K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 260mA 4 Ohm 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM1008-4R7K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM1008-4R7K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 260mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4 Ohm | |
| Q @ Freq | 20 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 90MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM1008-4R7K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM1008-4R7K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM1008-4R7K is new and unused, you can buy PM1008-4R7K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM1008-4R7K.
| AQ147A1R0CAJME | 1pF 500V Ceramic Capacitor A 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ147A1R0CAJME.pdf | |
| D101J29C0GH6VJ5R | 100pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | D101J29C0GH6VJ5R.pdf | |
| BFC246705683 | 0.068µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC246705683.pdf | |
| MX1.5KE120A | TVS DIODE 102VWM 165VC CASE1 | MX1.5KE120A.pdf | |
| ASG-P-X-A-122.880MHZ | 122.88MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 60mA Enable/Disable | ASG-P-X-A-122.880MHZ.pdf | |
| MC33275DT-3.0 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA DPAK-3 | MC33275DT-3.0.pdf | |
| VI-B31-CX | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-B31-CX.pdf | |
| RR0816P-2210-D-34A | RES SMD 221 OHM 0.5% 1/16W 0603 | RR0816P-2210-D-34A.pdf | |
| PXM7011/32S/CR/0507 | 32 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | PXM7011/32S/CR/0507.pdf | |
| 4303.5224 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 | 4303.5224.pdf | |
| 2-173268-2 | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.098" (2.50mm) | 2-173268-2.pdf | |
| RT1206WRD0751K1L | RES SMD 51.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRD0751K1L.pdf | |
| CRCW0603270KJNTB | RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW0603270KJNTB.pdf |