| Manufacturer Part Number: | PM1008-2R7K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 290mA 3.2 Ohm 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM1008-2R7K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM1008-2R7K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ceramic | |
| Inductance | 2.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 290mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.2 Ohm | |
| Q @ Freq | 22 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 140MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM1008-2R7K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM1008-2R7K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM1008-2R7K is new and unused, you can buy PM1008-2R7K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM1008-2R7K.
| GBC70DCAH-S189 | CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD | GBC70DCAH-S189.pdf | |
| AT-41.600MDGQ-T | 41.6MHz ±20ppm Crystal 10pF 60 Ohm -40°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount HC49/US | AT-41.600MDGQ-T.pdf | |
| 511BBA000110AAGR | 148.35165MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 23mA Enable/Disable | 511BBA000110AAGR.pdf | |
| MBRT600150R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 150V 300A Chassis Mount Three Tower | MBRT600150R.pdf | |
| A54SX08A-1TQG144 | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | A54SX08A-1TQG144.pdf | |
| PIC18LF4610-I/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18LF4610-I/P.pdf | |
| MB96F338USAPMC-GE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96330 Microcontroller IC 16-Bit 48MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB96F338USAPMC-GE2.pdf | |
| 5962-8947701PC | Optoisolator Darlington Output 1500VDC 1 Channel 8-DIP | 5962-8947701PC.pdf | |
| A42180-R | LED Lighting Color Z Power Amber 590nm (585nm ~ 595nm) 2-SMD, Gull Wing | A42180-R.pdf | |
| VI-JN3-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VI-JN3-CY-S.pdf | |
| TVP00RW-19-88S-S1AD | 88 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RW-19-88S-S1AD.pdf | |
| PT08SE-24-61PY(SR) | 61 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | PT08SE-24-61PY(SR).pdf | |
| PBC10DBBN | 20 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC10DBBN.pdf | |
| CPF0805B7R15E1 | RES SMD 7.15 OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B7R15E1.pdf |