| Manufacturer Part Number: | PM05S065A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 10568 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DC/DC CONVERTER 6.5V 3W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM05S065A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM05S065A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | PM05S Series DC/DC Converters | |
| Online Catalog | PM05S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | PM05S | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Linear Regulator Replacement | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 8V | |
| Voltage - Input (Max) | 32V | |
| Voltage - Output 1 | 6.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 3W | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | OCP, OTP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 3-SIP Module | |
| Size / Dimension | 0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C | |
| Efficiency | 95% | |
| Power (Watts) - Max | 3W | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM05S065A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM05S065A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of PM05S065A is new and unused, you can buy PM05S065A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM05S065A.
| UHE1H331MPD1TD | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H331MPD1TD.pdf | |
| UUG1H471MNQ6ZD | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1H471MNQ6ZD.pdf | |
| ESMQ251VSN561MR25S | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ251VSN561MR25S.pdf | |
| S681K29Y5PN6TK7R | 680pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | S681K29Y5PN6TK7R.pdf | |
| M39003/01-5427H | 1.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-5427H.pdf | |
| M39003/09-3002/HSD | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 65 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-3002/HSD.pdf | |
| KC2520B24.0000C1GE00 | 24MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V, 2.5V, 3.3V 3.5mA Standby (Power Down) | KC2520B24.0000C1GE00.pdf | |
| MAX9710ETP+ | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 20-TQFN-EP (5x5) | MAX9710ETP+.pdf | |
| 5502407804F | LED Circuit Board Indicator Through Hole | 5502407804F.pdf | |
| VE-25N-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-25N-MY-B1.pdf | |
| OACM-5 | AC Output Module 0.05 ~ 3A 24 ~ 280VAC (120VAC Nom) Output 5VDC (3 ~ 8VDC) Supply | OACM-5.pdf | |
| T 3329 551 | 4 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded, Strain Relief | T 3329 551.pdf | |
| 89847-405LF | 10 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89847-405LF.pdf | |
| 329150 | Ring Terminal Connector 3/8 Stud Circular 4/0 AWG Crimp | 329150.pdf |