| Manufacturer Part Number: | PM05S015A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DC/DC CONVERTER 1.5V 0.75W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM05S015A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM05S015A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | PM05S | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Linear Regulator Replacement | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V | |
| Voltage - Input (Max) | 32V | |
| Voltage - Output 1 | 1.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 750mW | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | OCP, OTP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 3-SIP Module | |
| Size / Dimension | 0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 90°C | |
| Efficiency | 73% | |
| Power (Watts) - Max | 750mW | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM05S015A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM05S015A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of PM05S015A is new and unused, you can buy PM05S015A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM05S015A.
| MAL202149102E3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C | MAL202149102E3.pdf | |
| T95R337M016LZSS | 330µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2824 (7260 Metric) 110 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R337M016LZSS.pdf | |
| V480LC7P | VARISTOR 750V 1.2KA DISC 7MM | V480LC7P.pdf | |
| HM2P07PDP221N9L1LF | MPAC 5R ST PF HDR | HM2P07PDP221N9L1LF.pdf | |
| 416F300X3AST | 30MHz ±15ppm Crystal Series 200 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F300X3AST.pdf | |
| SS6P4C-M3/87A | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 3A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN | SS6P4C-M3/87A.pdf | |
| MS27466T9B98SAL | 3 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27466T9B98SAL.pdf | |
| 4-1734592-7 | 47 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | 4-1734592-7.pdf | |
| KE423350A0J0G | 42 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | KE423350A0J0G.pdf | |
| 1-1986371-4 | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1-1986371-4.pdf | |
| PAT0805E1561BST1 | RES SMD 1.56K OHM 0.1% 1/5W 0805 | PAT0805E1561BST1.pdf | |
| D55342E07B1F00RT5 | RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 | D55342E07B1F00RT5.pdf | |
| RSF200JB-73-3R9 | RES 3.9 OHM 2W 5% AXIAL | RSF200JB-73-3R9.pdf |