| Manufacturer Part Number: | PLVA656A,215 |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 5.6V 250mW ±4% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PLVA656A,215 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PLVA656A,215 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 SOT23 Package Assembly Material Update 11/Sep/2014 Copper Bond Wire 08/Nov/2014 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Online Catalog | Low Voltage Avalanche Regulator Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | NXP Semiconductors | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 5.6V | |
| Tolerance | ±4% | |
| Power - Max | 250mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.3µA @ 5V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | |
| Supplier Device Package | SOT-23 (TO-236AB) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PLVA656A,215 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PLVA656A,215 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of NXP Semiconductors all series components. The condition of PLVA656A,215 is new and unused, you can buy PLVA656A,215 NXP Semiconductors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PLVA656A,215.
| VJ2225A222KBGAT4X | 2200pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2225 (5763 Metric) 0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm) | VJ2225A222KBGAT4X.pdf | |
| 219-3-21150-3 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 219-3-21150-3.pdf | |
| W83176G-732 | IC CLK BUF DDR 200MHZ 1CIRC | W83176G-732.pdf | |
| LTC1428CS8-50#PBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | LTC1428CS8-50#PBF.pdf | |
| MIC4576-5.0BU | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | MIC4576-5.0BU.pdf | |
| VI-26T-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VI-26T-MV-F3.pdf | |
| TPS61030EVM-029 | TPS61030 - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | TPS61030EVM-029.pdf | |
| 342-070-540-202 | CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN | 342-070-540-202.pdf | |
| PT05SE-16-26P | 26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | PT05SE-16-26P.pdf | |
| TV06RW-25-19PC-LC | TV 19C 19#12 PIN PLUG | TV06RW-25-19PC-LC.pdf | |
| 1655350000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG21 | 1655350000.pdf | |
| 53254-0910 | 9 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | 53254-0910.pdf |