| Manufacturer Part Number: | PLT133/T5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Everlight Electronics Co Ltd |
| Product Category: | Fiber Optics - Transmitters - Drive Circuitry Integrated |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Fiber Optic Transmitter with Driver 660nm 16Mbps -21 ~ -15dBm 2.7 V ~ 5.5 V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PLT133/T5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PLT133/T5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Fiber Optics - Transmitters - Drive Circuitry Integrated | |
| Manufacturer | Everlight Electronics Co Ltd | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| Wavelength | 660nm | |
| Data Rate | 16Mbps | |
| Power - Output | -21 ~ -15dBm | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Applications | Digital Audio | |
| Current - Supply | * | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PLT133/T5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PLT133/T5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Everlight Electronics Co Ltd all series components. The condition of PLT133/T5A is new and unused, you can buy PLT133/T5A Everlight Electronics Co Ltd with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PLT133/T5A.
| CKCM25C0G1H470K060AA | 47pF Isolated Capacitor 2 Array 50V C0G, NP0 0504 (1410 Metric) 0.054" L x 0.039" W (1.37mm x 1.00mm) | CKCM25C0G1H470K060AA.pdf | |
| CS325S24000000EEQT | 24MHz ±10ppm Crystal 10pF 80 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | CS325S24000000EEQT.pdf | |
| VSSB410S-E3/5BT | DIODE SCHOTTKY 100V 1.9A DO214AA | VSSB410S-E3/5BT.pdf | |
| MP8-3L-1L-1E-1D-05 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP8-3L-1L-1E-1D-05.pdf | |
| TVS06RS-11-98SA | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TVS06RS-11-98SA.pdf | |
| 97-3107B24-27PZ-940 | AB 7C 7#16 PIN PLUG | 97-3107B24-27PZ-940.pdf | |
| PBC11SBBN | 11 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC11SBBN.pdf | |
| 76382-328 | 28 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 76382-328.pdf | |
| 0387108004 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387108004.pdf | |
| 0399000520 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 0399000520.pdf |