| Manufacturer Part Number: | PIC16C74A/JW |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) EPROM, UV 40-Cerdip |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PIC16C74A/JW Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PIC16C74A/JW | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 33 | |
| Program Memory Size | 7KB (4K x 14) | |
| Program Memory Type | EPROM, UV | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 192 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 6 V | |
| Data Converters | A/D 8x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 40-CDIP (0.600", 15.24mm) Window | |
| Supplier Device Package | 40-Cerdip | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PIC16C74A/JW | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PIC16C74A/JW is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microchip Technology all series components. The condition of PIC16C74A/JW is new and unused, you can buy PIC16C74A/JW Microchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PIC16C74A/JW.
| ECC-A3F150JGE | 15pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL/GP Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | ECC-A3F150JGE.pdf | |
| 1SMB22CAT3G | TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB | 1SMB22CAT3G.pdf | |
| 511LAB-CAAG | 170MHz ~ 250MHz HCSL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 44mA Enable/Disable | 511LAB-CAAG.pdf | |
| MAX6314US31D4+T | Supervisor Bidirectional 1 Channel SOT-143-4 | MAX6314US31D4+T.pdf | |
| DS1236AS-5N | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | DS1236AS-5N.pdf | |
| XPLAWT-00-0000-000HU60E7 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Warm 3000K 2.95V 1.05A 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-00-0000-000HU60E7.pdf | |
| MCR01MRTJ2R0 | RES SMD 2 OHM 5% 1/16W 0402 | MCR01MRTJ2R0.pdf | |
| RGC0603FTD316K | RES SMD 316K OHM 1% 1/10W 0603 | RGC0603FTD316K.pdf | |
| D38999/26JE99BC | CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT | D38999/26JE99BC.pdf | |
| 202418-3 | Socket Contact Gold Crimp 16-18 AWG Power | 202418-3.pdf | |
| KIT40245G | Jack Modular Connector Straight Shielded | KIT40245G.pdf | |
| 325215-04-0 | 4 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 325215-04-0.pdf | |
| RNF14BTE47K5 | RES 47.5K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BTE47K5.pdf |