| Manufacturer Part Number: | PIC16C56A/JW |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) EPROM, UV 18-CERDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PIC16C56A/JW Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PIC16C56A/JW | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| Series | PIC® 16C | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 12 | |
| Program Memory Size | 1.5KB (1K x 12) | |
| Program Memory Type | EPROM, UV | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 25 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Package / Case | 18-CDIP (0.300", 7.62mm) Window | |
| Supplier Device Package | 18-CERDIP | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PIC16C56A/JW | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PIC16C56A/JW is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microchip Technology all series components. The condition of PIC16C56A/JW is new and unused, you can buy PIC16C56A/JW Microchip Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PIC16C56A/JW.
| UTM1C331MHD1TN | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UTM1C331MHD1TN.pdf | |
| 3120-F3PF-H7T1-SGRX-30A | CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC | 3120-F3PF-H7T1-SGRX-30A.pdf | |
| 744784110A | 10nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 400 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | 744784110A.pdf | |
| 8N4SV76BC-0076CDI8 | VCXO IC 200MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0076CDI8.pdf | |
| R09P09D/P/R8 | CONV DC/DC 1W 09VIN +/-09VOUT | R09P09D/P/R8.pdf | |
| VE-26H-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VE-26H-CY-F2.pdf | |
| VI-BN2-MU-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VI-BN2-MU-S.pdf | |
| TVPS00RS-11-35S | 13 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVPS00RS-11-35S.pdf | |
| TVS07RK-23-21HN-LC | TV 21C 21#16 PIN J/N RECP | TVS07RK-23-21HN-LC.pdf | |
| D38999/24MH35HB-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN | D38999/24MH35HB-LC.pdf | |
| TSW-144-26-S-S | 44 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-144-26-S-S.pdf | |
| 1065110000 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1065110000.pdf | |
| CRCW2010523KFKEF | RES SMD 523K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010523KFKEF.pdf | |
| 4308M-102-512 | RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 8SIP | 4308M-102-512.pdf |