| Manufacturer Part Number: | PG02S2403A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9260 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PG02S2403A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PG02S2403A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Industrial DC/DC Converters Overview | |
| Featured Product | Industrial DC-DC Converters DC/DC Converters – Delta Product Groups | |
| Online Catalog | PG02S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | PG02S | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Applications | Medical | |
| Features | Remote On/Off, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 72% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PG02S2403A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PG02S2403A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of PG02S2403A is new and unused, you can buy PG02S2403A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PG02S2403A.
| MAL205625153E3 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 34 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205625153E3.pdf | |
| VJ0603D200JXPAC | 20pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D200JXPAC.pdf | |
| RCM22DTMN-S273 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | RCM22DTMN-S273.pdf | |
| SMV1232-040LF | DIODE VARACTOR 15V 20MA 0402 | SMV1232-040LF.pdf | |
| CY7B9940V-2AXI | IC CLK BUFF 10OUT 200MHZ 44LQFP | CY7B9940V-2AXI.pdf | |
| EL9110IUZ | 0/1 Receiver 16-QSOP | EL9110IUZ.pdf | |
| VE-B22-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VE-B22-MX-F2.pdf | |
| T 3425 502 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | T 3425 502.pdf | |
| 5-87348-3 | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 5-87348-3.pdf | |
| 100-018-051 | CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD | 100-018-051.pdf | |
| 325122-13-0 | 13 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325122-13-0.pdf | |
| RG3216P-95R3-B-T1 | RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-95R3-B-T1.pdf | |
| RN73C1J4K22BTG | RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/16W 0603 | RN73C1J4K22BTG.pdf | |
| RLR07C1500FRRSL | RES 150 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1500FRRSL.pdf |