| Manufacturer Part Number: | PG02S0505A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DCDC CONVERTER 5VOUT 2W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PG02S0505A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PG02S0505A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Industrial DC/DC Converters Overview | |
| Featured Product | Industrial DC-DC Converters DC/DC Converters – Delta Product Groups | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | PG02S | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 9V | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 400mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Applications | Medical | |
| Features | Remote On/Off, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 73% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PG02S0505A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PG02S0505A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of PG02S0505A is new and unused, you can buy PG02S0505A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PG02S0505A.
| 1812HC471MAT1A\SB | 470pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812HC471MAT1A\SB.pdf | |
| DME4W1P5K-F | 1.5µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 1.220" L x 0.374" W (31.00mm x 9.50mm) | DME4W1P5K-F.pdf | |
| 0D0Z18PKZ | GAUGE RING FOR 2A D02 FUSE PINK | 0D0Z18PKZ.pdf | |
| SMBG33-E3/52 | TVS DIODE 33VWM 59VC SMB | SMBG33-E3/52.pdf | |
| 6726-RC | 25µH Shielded Toroidal Inductor 2.5A 40 mOhm Max Radial | 6726-RC.pdf | |
| PIC18F14K22-I/P | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 20-PDIP | PIC18F14K22-I/P.pdf | |
| LM3S2739-IQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S2739-IQC50-A2T.pdf | |
| PIC17LC43T-08/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC17LC43T-08/L.pdf | |
| KMPC885CVR133 | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 357-PBGA (25x25) | KMPC885CVR133.pdf | |
| VE-23Z-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W | VE-23Z-MV-F4.pdf | |
| ACB66DHHT-S621 | CONN EDGECARD 132POS .050 SLD | ACB66DHHT-S621.pdf | |
| 644284-4 | 4 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 18 AWG | 644284-4.pdf | |
| 63678-2 | Ring Terminal Connector 8 Stud Circular 14-18 AWG Crimp | 63678-2.pdf | |
| RT0805BRC074K22L | RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC074K22L.pdf |