| Manufacturer Part Number: | PF01S2409A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9055 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DCDC CONVERTER 9VOUT 1W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PF01S2409A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PF01S2409A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Industrial DC/DC Converters Overview | |
| Featured Product | Industrial DC-DC Converters DC/DC Converters – Delta Product Groups | |
| Online Catalog | PF01S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | PF01S | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 21.6V | |
| Voltage - Input (Max) | 26.4V | |
| Voltage - Output 1 | 9V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 110mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Applications | Medical | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (4 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 86.5% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PF01S2409A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PF01S2409A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of PF01S2409A is new and unused, you can buy PF01S2409A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PF01S2409A.
| LGR2W820MELA35 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2W820MELA35.pdf | |
| SIT5001AIC3E-33N0-8.192000Y | OSC XO 3.3V 8.192MHZ NC | SIT5001AIC3E-33N0-8.192000Y.pdf | |
| 3EZ140D10E3/TR8 | Zener Diode 140V 3W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ140D10E3/TR8.pdf | |
| LK1608R27K-T | 270nH Shielded Multilayer Inductor 100mA 800 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | LK1608R27K-T.pdf | |
| S0402-56NJ3D | 56nH Unshielded Wirewound Inductor 100mA 1 Ohm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-56NJ3D.pdf | |
| AISM-1210H-470K-T | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 150mA 2.25 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | AISM-1210H-470K-T.pdf | |
| QTLP650CRAGTR | Green, Red 573nm Green, 624nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 1210 (3225 Metric) | QTLP650CRAGTR.pdf | |
| D38999/26WJ61SD | 61 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26WJ61SD.pdf | |
| MS-162A(02) | Coaxial Switch - 4mm Plug Dia Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohm Surface Mount Solder | MS-162A(02).pdf | |
| 957-015-010R011 | 15, 15 Position Gender Changer Connector Black Unshielded | 957-015-010R011.pdf | |
| 2-1546726-7 | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 2-1546726-7.pdf | |
| 0387523321 | 21 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0387523321.pdf | |
| 1615440000 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1615440000.pdf |