| Manufacturer Part Number: | PF01S1215A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DCDC CONVERTER 15VOUT 1W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PF01S1215A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PF01S1215A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Industrial DC/DC Converters Overview | |
| Featured Product | Industrial DC-DC Converters DC/DC Converters – Delta Product Groups | |
| Online Catalog | PF01S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | PF01S | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 67mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Applications | Medical | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (4 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PF01S1215A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PF01S1215A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of PF01S1215A is new and unused, you can buy PF01S1215A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PF01S1215A.
| SR215A332GAR | 3300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR215A332GAR.pdf | |
| 1658-G21-01-P10-10A | CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC | 1658-G21-01-P10-10A.pdf | |
| IPA-1-1-51-15.0-01-T | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A | IPA-1-1-51-15.0-01-T.pdf | |
| ASTMHTV-50.000MHZ-XJ-E-T | 50MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-50.000MHZ-XJ-E-T.pdf | |
| TCO-7106X1A4 33.0000M3 | 33MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 20mA Standby (Power Down) | TCO-7106X1A4 33.0000M3.pdf | |
| MAX813LCPA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | MAX813LCPA+.pdf | |
| ACPL-M49U-000E | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 5-SO | ACPL-M49U-000E.pdf | |
| VE-26D-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-26D-MX-F4.pdf | |
| 2M805-002-16M8-7PA | M805 7C 7#23 PIN PLUG THRD | 2M805-002-16M8-7PA.pdf | |
| FCE17B25SA21B | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17B25SA21B.pdf | |
| RJE711881172 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat6 | RJE711881172.pdf | |
| A-SATA/7-M-AO-D-SMT-02-01-R | SATA CONNECTOR | A-SATA/7-M-AO-D-SMT-02-01-R.pdf | |
| AC01000005609JACCS | RES 56 OHM 1W 5% AXIAL | AC01000005609JACCS.pdf |