| Manufacturer Part Number: | PF01S0512A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DCDC CONVERTER 12VOUT 1W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PF01S0512A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PF01S0512A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Industrial DC/DC Converters Overview | |
| Featured Product | Industrial DC-DC Converters DC/DC Converters – Delta Product Groups | |
| Online Catalog | PF01S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | PF01S | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 84mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Applications | Medical | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 7-SIP Module (4 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.6mm x 6.0mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 87% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PF01S0512A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PF01S0512A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of PF01S0512A is new and unused, you can buy PF01S0512A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PF01S0512A.
| 1825AC103KAT3A | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | 1825AC103KAT3A.pdf | |
| MKP385456200JPP4T0 | 0.56µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm) | MKP385456200JPP4T0.pdf | |
| KC5032C50.0000C30E00 | 50MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 30mA Enable/Disable | KC5032C50.0000C30E00.pdf | |
| MBRH20035L | Diode Schottky 35V 200A Chassis Mount D-67 | MBRH20035L.pdf | |
| 8N4DV85AC-0002CDI8 | VCXO IC 1228.8MHz, 983.04MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0002CDI8.pdf | |
| LC5768VG-75F256I | IC CPLD 768MC 7.5NS 256FBGA | LC5768VG-75F256I.pdf | |
| HD6417709SF133B | SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 133MHz ROMless 208-LQFP (28x28) | HD6417709SF133B.pdf | |
| M36W0R5040T5ZAQE | IC FLASH 32MBIT 70NS 88TFBGA | M36W0R5040T5ZAQE.pdf | |
| NCV33164D-3R2 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | NCV33164D-3R2.pdf | |
| AP7365-20WG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 600mA SOT-25 | AP7365-20WG-7.pdf | |
| GTC06CFZ32-17S | GT 4C 4#4 SKT PLUG | GTC06CFZ32-17S.pdf | |
| D38999/26MC8SD-LC | CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT | D38999/26MC8SD-LC.pdf | |
| 1-1110952-0 | CONN CRIMPING SLEEVE | 1-1110952-0.pdf | |
| 09332006118 | HAN E HMC MALE CONTACT AU AWG 18 | 09332006118.pdf |