| Manufacturer Part Number: | P1812-122K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2µH Unshielded Inductor 1A 199 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1812-122K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1812-122K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | 2.158A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 199 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1812-122K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1812-122K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1812-122K is new and unused, you can buy P1812-122K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1812-122K.
| C901U390JYSDBAWL35 | 39pF 400VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U390JYSDBAWL35.pdf | |
| VJ0805D361JXCAT | 360pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D361JXCAT.pdf | |
| 2110104-1 | IMP R5PR10C LG0.39NONE SN | 2110104-1.pdf | |
| SIT3822AC-1B-25EB | 220MHz ~ 625MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 69mA Enable/Disable | SIT3822AC-1B-25EB.pdf | |
| ISL9001IRCZ-T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA 8-DFN (2x3) | ISL9001IRCZ-T.pdf | |
| CT4C | LINKING CABLE 4WAY COMMON CONN | CT4C.pdf | |
| 5952701007F | LED Circuit Board Indicator Single Yellow Clear 2.02V 20mA Round with Flat Top, 2.00mm Surface Mount, Right Angle | 5952701007F.pdf | |
| VI-JTV-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VI-JTV-IX-F4.pdf | |
| AIT6-10SL-3PS | ER 3C 3#16S PIN PLUG | AIT6-10SL-3PS.pdf | |
| MS3452W32-13PZ | 23 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3452W32-13PZ.pdf | |
| DBMA44PK87 | DSUB 44 M CRIMP G HD TIN | DBMA44PK87.pdf | |
| FCC17A15PA65B | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17A15PA65B.pdf | |
| 0395326008 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395326008.pdf | |
| RG2012N-7872-W-T1 | RES SMD 78.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012N-7872-W-T1.pdf | |
| H84K53BZA | RES 4.53K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H84K53BZA.pdf |