| Manufacturer Part Number: | P1812-104K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Inductor 180mA 4.32 Ohm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1812-104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1812-104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 180mA | |
| Current - Saturation | 238mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4.32 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1812-104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1812-104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1812-104K is new and unused, you can buy P1812-104K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1812-104K.
| EEE-HD0J102AP | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD0J102AP.pdf | |
| B43504G2477M60 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 270 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504G2477M60.pdf | |
| B41827A8477M | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827A8477M.pdf | |
| SMDJ170A-T7 | TVS DIODE 170VWM 275VC 214AB | SMDJ170A-T7.pdf | |
| AD5664RBRMZ-5REEL7 | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP | AD5664RBRMZ-5REEL7.pdf | |
| Z8F041AHJ020EC00TR | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH | Z8F041AHJ020EC00TR.pdf | |
| V48B12C250BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W | V48B12C250BF3.pdf | |
| VE-24X-CX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W | VE-24X-CX-F1.pdf | |
| CB1AH-R-M-12V | Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount | CB1AH-R-M-12V.pdf | |
| KJB0T21W41HB | 41 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB0T21W41HB.pdf | |
| 746290-1 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26-28 AWG | 746290-1.pdf | |
| A50111507 | 15 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A50111507.pdf | |
| RT0805CRE07205RL | RES SMD 205 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRE07205RL.pdf |