| Manufacturer Part Number: | P1812-103K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 550mA 608 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | P1812-103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-P1812-103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | P1812 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 550mA | |
| Current - Saturation | 772mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 608 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | P1812-103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
P1812-103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of P1812-103K is new and unused, you can buy P1812-103K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for P1812-103K.
| 0755940000 | CONN MICROTCA EDGECARD 170POS | 0755940000.pdf | |
| ECC19DRYS-S93 | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | ECC19DRYS-S93.pdf | |
| SIT9121AC-2B2-33E148.500000E | OSC XO 3.3V 148.5MHZ | SIT9121AC-2B2-33E148.500000E.pdf | |
| JANTXV2N3055 | TRANS NPN 70V 15A TO-3 | JANTXV2N3055.pdf | |
| NLU2G04MUTCG | Inverter IC 2 Channel 6-UDFN (1.2x1) | NLU2G04MUTCG.pdf | |
| DC746A | LTC2412 - 24 Bit 7.5 Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | DC746A.pdf | |
| T90N5D12-24 | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole | T90N5D12-24.pdf | |
| RG1608P-61R9-D-T5 | RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 | RG1608P-61R9-D-T5.pdf | |
| CA3106E16S-8PB06 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E16S-8PB06.pdf | |
| 006208514210000 | 14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 006208514210000.pdf | |
| 75915-421HLF | 21 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | 75915-421HLF.pdf | |
| RCP0505W240RGEA | RES SMD 240 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W240RGEA.pdf | |
| D55342E07B6H80RWS | RES SMD 6.8K OHM 2% 1/4W 1206 | D55342E07B6H80RWS.pdf |